A sad ekskluziva! Preko svog kontraobavještajnog vinskog podzemlja dočepao sam se boce sto postotnog mladog syraha koji mi je na ovogodišnjoj Vinistri zapeo za nepce – Trapan Shuluq ’09! Ako je na Vinistri bila pretpremijera, onda je ovo premijera. I priča počinje…
„Da li u razredu ima nekoga tko još nije čuo za Trapana?“ pita učiteljica retorički, više forme radi, držeći se školskog programa. „Ja…“ pognuto proguta mali Ivica. „Ivice!!! Pa to je nečuveno!! Sjedi, jedan!“ vrisne učiteljica i nastavi „Ovu ćeš jedinicu teško ispraviti! Pa zar nemaš fejsbuk…?!?“ promrmlja uzrujano sebi u bradu. „Djeco, ponovimo onda Ivici…“
Mladi urbani vinar Bruno Trapan, osim što je hodajuća reklama za Aj fon, začetnik je „new age“ generacije istarskih vinara. Sveprisutan, mudro koristi „social network marketing“ i grabeći naprijed predvodi tu novu generaciju mladih vinara (i ne samo njih) na istarskoj vinskoj sceni. No, ne bi on postao zvijezda da proizvodi ritoznojček. Trapanov Uroboros 2008 osvojio je zlato za najbolju zrelu malvaziju na Vinistri 2010, prestižnih Parkerovih 90 bodova i preporuku časopisa Decanter, malvazija Ponente 2009 89 bodova uz prepruku, Syrah 2008 i Rubi rosé 2009 također preporuke, Nigra Virgo 2009 Decanterovu brončanu medalju…
„Otkud priča s vjetrovima?“ pitao sam ga jednom. „Prije svega zato što smo smješteni u blizini mora, i nalazimo se na području gdje pušu razni vjetrovi. Također, vinogradi su nam na pozicijama gdje se vjetrovi miješaju i na taj način pridonose uspješnom i boljem dozrijevanju, a sa sobom nose soli s mora i oplemenjuju terroir mineralnošću. Vjetar je simbol poleta, energije i snage što zapravo karakterizira naš brand i našu priču – sami smo krenuli u ovaj posao i iz nule, niotkuda, podigli se u visine i sad pariramo mnogim hrvatskim već etabliranim vinarima. I to ne samo pričom, već i kvalitetom naših proizvoda u koje zaista ulažemo svoj maksimum, svu ljubav koja nas je i uvela u ovaj posao.“ kaže Trapan.
U novoizgrađenom modernističkom podrumu, u sklopu kojeg je i kušaona, u Šišanu, nedaleko Pule, proizvede četrdeset tisuća boca godišnje, prerađujući grožđe iz pet hektara vinograda, na samom jugu Istre. Podrum i kušaona nazvani Trapan Wine Station, pogledom izvana ne slijede tako originalan naziv, no kušaona je iznutra dizajnerski vrlo interesantno osmišljena, spuštena u prostoru, u kojem dok uživate u dobroj kapljici, pogled skreće na «barikaju» (prostoriju s barrique bačvama).
Želja i planovi su mu postići proizvodnju od osamdeset, devedeset tisuća boca i fokusirati se više na odležana vina. Obzirom na tržište zasićeno svježim malvazijama, mislim da je to mudar potez.
No vratimo se mi vjetru Shuluqu. U boci je 100%-tni syrah iz regije Zapadno istarsko vinogorje s pozicije Cuf. Položaj je to pored Šišana na nadmorskoj visini oko pedesetak metara, ekspozicije jug-jugozapad. Vinograd je osunčan cijelog dana, vrlo prozračan i raste iz dubokog profila istarske crvenice, na mjestima skeletoidne, odličnog mineralno-kemijskog sastava. Prinos je oko 1,3 kg po trsu.
Nakon petnaestomjesečnog odležavanja u barrique bačvama od francuskog hrasta, vinofilski sam ga načeo taman negdje na početku minimalnih 150 dana odležavanja u boci. Nisam se držao protokola i nisam ga dekantirao. Htio sam da mi se polako otvara u nosu.
Evidentno mlado, duboke je mesnato crvene boje s jakim ljubičastim odsjajem.
Vino je u fazi razvoja i neću secirati aromatski profil koji tek nastaje. Miris je fin. “Sladak”. Svjež. Već sada daje naznake raznolikosti i vrlo vjerojatne kompleksnosti u kasnijim fazama sazrijevanja. Finog je i uglađenog karaktera mekanih crvenih bobica s herbalnim tonovima divljih mirodija, koji se formiraju u smjesu kuhinjskih začina.
U ustima je mekano, fino, zaobljeno, ekstraktno, mesnato, ukusno, jasne sortnosti. Vitkog, konzistentnog tijela u oblikovanju, nježne i pune teksture, lagane je užitne mineralnosti koja izaziva osjećaj slasti. Fantastično izbalansirano za ovaj razvojni stadij, skladnih je alkohola i kiselina, finih, mladih, mekanih i užitnih tanina. Tehnički odlično odrađeno.
Vrlo izražena fina zrela višnja provlači se kroz dugi slasni after.
Jedva čekam fazu pune zrelosti vina!
suho, 14% alc.
cijena: nije još formirana, >100 kn (na tržište izlazi u studenom 2011.)
Pros: vrlo užitno, slasno, već sada lijepo formirano vino
Cons: u pogledu vina ništa. Ako baš moram cjepidlačit, boca mi kaplje dok točim pa moram koristit dropstop što me živcira
Conclusion: vino već sada ima dubinu i usudio bi se prognozirati – veličinu. Koliko shvaćam Parkerovce i njihov ukus, ovo poteže na 90. A možda i više